Q Klavyede Nasıl Daha Hızlı Yazılır?

Q Klavyede Nasıl Daha Hızlı Yazılır?

Değişen teknolojinin ilerlemesiyle kalemler yerini klavyelere bırakmaya başladı. Hal böyleyken iş başvurularında sorulmaya bile gerek duyulmadan istenen koşul Office programlarına hakim olmak ve dolayısıyla klavyede

on parmak yazma becerisine haiz olmak. Devletimizde F klavye hala varlığını sürdürse de işyerlerinde hatta resmi kurumlarda bile Q klavye kullanımı sürmektedir. Peki Q klavyede iyi mi daha süratli yazabileceğinizi öğrenmek ister misiniz ? İşte size bazı tavsiyeler :

  • Hızlı klavye kullanımının en temelinde ergonomik yapmak yatar. Ne kadar oldukça yazarsanız beyniniz harflerin yerini o denli süratli kavrayacaktır.
  • Elinizde bulunan metinleri klavye kullanarak bilgisayar ortamına geçirin. Bunu yaparken ilk başlarda harflerin yerini arıyor olabilirsiniz. Sadece bu zaman içinde geçecek ve harflerin tam yerini olmasa bile nerelerde bulunduğunu azca oldukça tahmin edeceksiniz. Bir süre sonrasında elinizin o harfin bulunmuş olduğu bölgeye kendiliğinden gittiğini farkına varacaksınız.
  • Hızlı klavye yazmayı öğrenirken alışkın olduğunuz bir klavye tercih etmelisiniz.  Mesela günümüz laptopları kısa tuş kalınlıklarıyla oldukça ergonomik bir yapıya haizdir.
  • Klavye kullanırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim nokta bileklerinizi koyduğunuz yerdir. Ufak klavyelerde bileklerinizi tuş takımının önüne sabitlemeli klavye kullanırken bir tek parmaklarınızı hareket ettirmelisiniz. Bu size süre kazandıracaktır. Sadece masaüstülere uygun olarak hazırlanmış geniş klavyelerde bu şekilde bir olanak bulamazsınız, bileklerinizi de hareket ettirmeniz gerekir. Bu sebeple uzun metin belgelerinin yazımında laptopların daha uygun olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.
  • Hızlı klavye kullanımını öğrenirken değişen teknolojinin nimetlerinden faydalanmamak olmaz. İnternetten kolayca bulabileceğiniz on parmak klavye kullanma programları var. Bu programlar yardımıyla oyun oynarken bir taraftan da klavye kullanım hızınızı arttırabilirsinz.
  • Kendine açacağınız bir blog yada bilgisayarda kayıtlı tutacağınız bir günlük ile daha çok ergonomik yaparak hızınızı daha da fazlalaştırabilirsiniz.
  • Bir süre bu şekilde tertipli pratikler yaptıktan sonrasında gelelim iyi mi ustalaşacağınıza. Q klavyede ustalaşmanın yolu klavyedeki harflerin yerini görmek değil bilmektir. Ilk olarak televizyonunuzu açın ve dinlediğiniz konuşmaları birebir yazmaya çalışın. Elbet hatalar yapacaksınız, bir ihtimal bazı kelimeleri kaçıracaksınız sadece bu uygulamayı ne kadar tertipli yapmış olursanız tesirini o denli süratli yazabileceksiniz. Daha sonrasında bu uygulamayı gözleriniz bağlı halletmeye çalışın ve bir süre bu alıştırmaya devam edin. Bu işi de başarırsanız Q klavyede duyma hızınıza eşdeğer oranda süratli yazabilceksiniz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE