Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Ramazanda adet geciktirici kullanmak caiz mi

Ramazanda adet geciktirici kullanmak caiz mi

 

Ramazan ayında hanım adeti geciktirmek için ilaç kullanımı kısaca kadının adeti geciktirmek için Ramazan ayında ilaç kullanılması caiz değildir. Zira adet, ALLAH’ın yarattığı bir kanundur, bu haldeyken oruç tutmamak da O’nun bir hükmüdür. ALLAH’ın yarattığı fıtrata, koyduğu hükme tâbî olmak varken, bunlara razı olmayarak fıtratı değiştirmeye kalkmak, itaat çerçevesinin dışına çıkmak anlama gelir. Evet, oruç tutmak Cenâb-ı Hakk’ın emri olduğu benzer biçimde hanımefendilerin hususi günlerinde oruç tutmamaları da O’nun emridir. Öyleyse hanım, her iki hâlde de ALLAH’ın emrine uymuş olmaktadır. Hem bu sorun hac ve umrede olduğu benzer biçimde fakirlik oluşturan bir durum da değildir şu sebeple tutulamayan oruçların kazası bir yıl süresince tutulabilir.

Ramazan ayında kazaya oruç bırakmamak, Kur’ân okuyabilmek ve daha rahat ibâdet edebilmek için bazı ilâçlar kullanarak âdet görmemek için önlem almak, bu vesileyle âdetsiz bir Ramazan geçirmek hususunda, her ne kadar dinî bir mahzurdan söz edilemese de tıbbî ve sıhhî açıdan bazı aksaklıklar zuhur edeceğinden tavsiye edilmemektedir.

Rahat bir Ramazan geçirmek, orucunu zamanında tutmak isteyen hanımlar, isterlerse âdeti geciktirici ilâç kullanabilirler. Sadece kendilerinde âdet düzensizliği ve bundan gelen bir rahatsızlığı bulunanların bu yola girişim etmemeleri daha yerinde olacaktır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir