Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Şiilik Mezhebi Nedir?
dini bilgiler
dini bilgiler

Şiilik Mezhebi Nedir?

Şiilik Mezhebi Nedir? İsmi nereden gelmektedir? bu yazıyı Şiilik mezhebi için derledik.

Şiilik yada öteki bir adıyla Şia terimi Arapça bir terim olup ve yandaş anlamı taşımaktadır. Dünyada en fazla nüfusa haiz olan mezhep olarak da malum Şiilik mezhebi almış olduğu bu adı ise, peygamber efendimizin yakın arkadaşlarından olan hazreti Osman’nın şehit edilmesi sürecinden bir süre sonrasında hazreti Ali ve hazreti Muaviye içinde meydana gelen hilafet probleminde her iki tarafın kendisini ifade etmesi açısından kullanılmış bir terimdir. İslami inanış bakımından bazı mevzularda öteki mezheplerden farklılık gösteren Şiilik mezhebi başta İran ülkesinde olmak suretiyle birçok Arap vatanlarında oldukça yaygın olmaktadır.

Şiilik Mezhebinde İslam Fıkıh İnancı İse Şu Şekildedir;

Şiilik mezhebi tavhid olarak Yüce ALLAH’ın varlığına ve birliğine inanmaktadır.

Nübüvvet olarak da peygambere inanmaktadır.

Şiilik mezhebi mead olarak ahiretin varlığına ve insanların tekrardan dirilerek mahşer meydanında hesap vereceğine inanmaktadır.

Şiilik mezhebi hakkaniyet olarak da Yüce ALLAH’ın hiçbir kuluna karşı zulüm göstermeyeceğine inanmaktadır.

Şiilik mezhebi imamet olarak da 12 imama inanmakta ve saygı göstermektedir.

Şiilik Mezhebinde İslam Dininin Şartları İse Şu Şekildedir;

Şiilik Mezhebi Nedir? (Şartları) Hanefilik, Şafilik ve öteki ekli sünnet mezheplerinde olduğu şeklinde Şiilik mezhebi namaz kılmak bulunmaktadır.

Şiilik mezhebi zekat vermeyi kabul etmektedir.

Şiilik mezhebi hac ibadetini kabul etmektedir.

Şiilik mezhebi humus ve İslam yolunda cihat etmeyi emretmektedir.

Şiilik mezhebinde de iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak inancı bulunmaktadır.

Şiilik mezhebinde ekli beyte ve dostlarına dost olmak, ehli beyte düşman olanlardan uzak durmak ve buğz etmek inancı bulunmaktadır.

Şiilik Mezhebi İle Sünnilik Mezhebi Içinde Ne Şeklinde Farklılıklar Bulunmaktadır?

Çoğunlukla Sünnilik mezhebi ile karıştırılsa da Şiilik mezhebi ile Sünnilik mezhebi içinde bilhassa de politik açıdan bazı farklılıklar söz mevzusu olmaktadır. Temel inanışlar bakımından neredeyse aynı niteliklere haiz olan Şiilik mezhebi ile Sünnilik mezhebi içinde yüzyıllar süresince tesirini devam ettiren politik farklılıklar bununla beraber dini açıdan farklılıklar meydana gelmesine zemin hazırlamıştır.

Politik bakımdan birbirinden ayrı düşen Şiilik mezhebi ile Sünnilik mezhebi bugünkü müslüman ülkeler içinde bilhassa de İran ülkesi ile Suudi Arabistan ülkesi içinde çekişmelerin meydana gelmesine niçin olmuştur. Bu duruma ek olarak ek olarak günümüz mezhepsel münakaşa ve kavgaların en fazla meydana geldiği ülkeler içinde ise, Yemen, Suriye ve Irak ülkesi gelmektedir. Tarihten günümüze dek İslam inanış esaslarında katı kurallara da haiz olan Şiilik mezhebi, bu yüzden de günümüz İslam toplumları tarafınca dahi bazen tepki gösterilmesi söz mevzusu olabilmektedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir? Kurban bayramında kesilen kurbanlıklar için vekalet verilişini sizler için derledik.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE