Ana Sayfa / Eğitim / Sınavsız Geçiş Hakkı

Sınavsız Geçiş Hakkı

Sınavsız Geçiş Hakkı

Sınavsız Geçiş Hakkı Nedir?

 

Sınavsız bir üst kademeye geçiş hakkı, meslek ve teknik lise mezunlarına ortaöğretimde tahsil gördükleri alanda yükseköğretim görebilmeleri için tasarlanan bir ayrıcalıktır.

Bu imtiyaz, fazlaca sayıdaki meslek ve teknik lise mezununa üst aşama olan Meslek Yüksek Okullarında (MYO) alanıyla ilişkili daha detaylı eğitim verilmektedir.

Ulusal Eğitim Bakanlığının yürüttüğü emekler sonrasında, 4702 sayılı kanunla 2001 senesinde yürürlüğe giren Sınavsız Geçiş Projesiyle amaçlanan;

 • Ülkemizdeki iş gücü yoğunluğunun %75-80 oranında ilköğretim ve ilköğretim mezunlarında olması ve bu iş gücü nüfusunun bir tek %8 oranında yükseköğretim görmüş fertleri kapsadığı göz önüne alınarak, nitelikli iş gücü oranını yükseltmek.
 • Ülkemizin haiz olduğu kaynakların daha verimli, etkin kullanılmasını ve işlenmesini sağlayarak daha nitelikli çıktılar elde etmek.
 • Meslekî ve teknik eğitimde, ortaöğretim ile yükseköğretim içinde bir bağ kurarak güçlendirmek ve bu yolu kalıcı temeller üstüne inşa etmek.
 • Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açık olarak daha kaliteli üretimi gerçekleştirebilecek nitelikteki ara aşama iş gücü sayısını arttırmak.
 • İş gücüne dayalı sektörlerde düşük olan okullaşma oranının arttırılmasına yönelik olarak, daha fazlaca sayıda gencimizin ön lisans düzeyinde meslekî ve teknik eğitim almasına teşvik edilmesi.
 • Ortaöğretim mezunu olan meslek ve teknik lisesi öğrencilerine, kendi alanlarıyla paralel olarak daha ileri düzeyde eğitim verilmesini sağlamak.
 • Dört senelik eğitim veren programlar üstündeki nüfus baskının azaltılarak bu sayının kademeli olarak ön lisans düzeyine kaydırılması sonucu, öğrencilere daha verimli eğitim imkanı sağlamak.

Sınavsız geçiş hakkı bulunan meslekî ve teknik lise mezunlarının bu haklarından faydalanabilmeleri için her yıl Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) düzenlemiş olduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) başvurmaları yeterlidir.

Bu hakka haiz öğrencilerin, müracaat formu üstündeki;

“Sınavsız geçiş hakkım var, YKS’ye girmek istemiyorum, bir tek sınavsız geçişe başvurmak isterim.” kutucuğunu işaretleyerek müracaat yapmaları gerekmektedir.

Sınavsız geçiş için müracaat eden öğrenciler, YKS ve Lisans Yerleştirme Imtihanı’nın (LYS) arkasından süregelen yerleştirme döneminde alanlarıyla ilgili bölümleri yada açık öğretim ön lisans bölümlerinden tercihlerini yapabilirler.

 • Sınavsız geçiş için başvuran öğrencilerin YKS ve LYS imtihanlarına girmelerine gerek kalmamıştır.

Sınavsız geçiş yapılabilen bölümlerde yerleştirme işlemi yapılırken öncelik, bu hakka haiz olan öğrencilerdedir.

Sınavsız geçiş hakkı bulunmayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, YKS puanlarına nazaran meslek yüksek okullarının herhangi bir bölümünü tercih edebilir fakat sınavsız geçiş hakkı bulunan öğrencilerin önceliği göz önüne alınarak, boş kalan kontenjanlar dahilinde yerleştirme işlemleri gerçekleştirilir.

 • Sınavsız geçiş hakkı bulunan ortaöğretim kurumları,
 • Sınavsız geçiş yapılabilecek ön lisans bölümleri ve kontenjanları,
 • Yerleştirme dönemlerinin takip edilmesi ve tercih işlemlerinin yapılabilmesi için;  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin web sitesi http://www.osym.gov.tr takip edilerek müracaat ve tercih kılavuzlarına ulaşılabilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Seramik, polimer, metal ve kompozit gibi malzemelerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesini konu alan Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünü kazanmak isteyen öğrencilerin MF-4 puan türünden tercih yapmaları gerekir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE