Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Şükrün Anlamı Nedir?
dini bilgiler
dini bilgiler

Şükrün Anlamı Nedir?

Şükrün Anlamı Nedir? Iyi mi şükredilir? şükür kelimesinin manasını sizler için derledik.

Canlı ve cansız olan tüm varlıkların yaratıcısı ALLAH’tır. Biz insanoğlu onun kullarıyız ve yalnız ona kulluk eder ve yalnız ona yöneliriz. Bir tek ona yakarma eder ve itaatkâr oluruz. ALLAH bizlere şükretmemiz için sınırsız nimetler bahşetmiştir. Bu sebeple bir Müslümanın görevlerinden birisi de ALLAH’a şükreden kul olabilmektir. Yüce ALLAH Nahl suresi 78. Ayetinde şöyleki buyurmuştur.” Siz hiçbir şey bilmezken o sizi analarınızın karnından çıkardı, şükredesiniz diye size kulaklar, gözler ve gönüller verdi” Bizlere sayısız ve sınırsız nimet veren yüce yaratıcıya bu sebeple kulluk borcumuz ve vazifemiz vardır. Bu sebeple bir mümin ALLAH’a iyi mi şükredilmesi icap ettiğini bilmek durumundadır.

Iyi mi Şükretmek Gerekir?

Mümin ilk olarak her şeyin ALLAH’tan geldiğine inanmak zorundadır. Sebepleri var eden, tüm canlılara rızık veren odur. ALLAH Kur’an’da “hangi nimete haiz iseniz o ALLAH’tandır” buyurmuştur.

ALLAH’ın takdiri eğer olmazsa insan hiçbir şeye zarar veremez ve hiçbir şeyden yarar sağlayamaz. Nimetleri insanlara kayra eden gücün ALLAH olduğuna inanmak ve bunun için şükretmek bir kulun vazifesidir.

Bir nimet için ALLAH’a şükretmek onu kendi türünden bir amelle yerine getirmektir. ALLAH’a verdiği tüm nimetler için lafzen şükretmek şükür beyan etmenin tamamını değil bir tek bir kısmını kapsar.

İnsana verilen akıl bir nimettir. Verilen akıl için şükretmek sadece aklı çalıştırmak ve iyi ameller yerine getirmekle mümkün olur. Şahıs aklını kullanacak ve ALLAH’ın varlığını kabul edecek, komut ve yasaklarını yerine getirecek ve böylece verilen akıl için aslen şükretmiş olacaktır.

Şükretmek manası nedir?

Şükretmek manası nedir?

Şükrün Anlamı Nedir? Edinilmiş servet bir nimettir. Bunun şükrü ise kazanılan kazançtan zekât vermek, yakın akrabalardan muhtaç olan var ise yardımda bulunmak ve ALLAH rızası için devamlı infak yapmaktır. Haiz olduğu ekonomik gücü kendinden bilen ve şükretmeyen kişinin azaba uğratılacağı Kur’an’da açık olarak belirtilmiştir.

İlim de insana verilen bir nimettir. Verilen nimetin şükrü ise ilim yardımıyla insanların yarar sağlayacağı gelişmelere imza atmak ve ilmin yayılmasını sağlama ve bilgiyi paylaşma yolu ile yerine getirilir. Bir sanatkâr, bir profesör ya da bir din bilgini haiz olduğu detayları paylaşmadıkça şükrünü eda etmemiş olur. Doğrusu haiz olunan informasyon başkalarına aktarılmak ve öğretilmek durumundadır ve böylece bilimde bir devamlılık sağlanmış olur.

Haiz olunan bir informasyon paylaşılırken ve başkalarına öğretilirken bunun karşılığında elde edilecek ücret düşünmemelidir. Ara sıra bu şeklinde hizmetler maddi bir beklenti olmaksızın ve bir tek ALLAH rızası için yapılmalıdır. Bir tabip bazen parasız hasta muayene edebilir ya da bir mevzunun âlimi kitap neşreder ve ondan elde edeceği geliri bir kuruma bağışlayabilir.

Niçin Şükretmek Gerekir?

ALLAH’ın kulunun şükrüne muhtaç olmadığı oldukça açıktır. Eğer muhtaç değilse “niçin şükretmek gerekir” sorusu anlamsızdır. Şundan dolayı Kur’an’ı okuyan bir şahıs şükretmemiz icap ettiğinin onlarca defa beyan edildiğini görecektir. Bu komut ortada dururken “şükretmeye gerek kalmamıştır” şeklinde bir tutarsızlığın ortalarda dolaşması anlaşılır şey değildir. Bu mantıkla bakılırsa o halde ibadetleri de yapmamak gerekir. Şundan dolayı yüce ALLAH’ın bizim ibadetlerimize de ihtiyacı yoktur. Anlaşılmayan şudur; şahıs ALLAH için değil kendisi için amelleri yerine getirir. İnsan iyi mi ki durduğu yerde bir kazanç elde edemiyor ise hiçbir şey yapmadan da ALLAH’ın rızasını kazanamaz. Tek yol Kur’an’da söylenenleri yapmaktan geçer. Yoksa bunca nimet niçin var edilmiş olsun ya da insan niçin yaratılmış olsun. Yaratılmış olmanın bir rejimi olması gerekir ve bunun bir yükümlülüğü ve bir borcu olması gerekir. Hepimiz kul olarak yapılması gerekenleri yaparak ve yapılmaması gerekenleri yapmayarak ALLAH’ın çizdiği yol suretiyle yürümek zorundayız.

Şükrün Anlamı Nedir? İnsan şükrederek kulluk vazifesini yerine getirmiş olur. Ve ek olarak komut ve yasaklara da uyarak gene kulluk görevine uygun davranmış olur ve mükâfatı hak eder. Ek olarak şükreden bir müminin rızkının artırılacağı İbrahim suresi 7. Ayette belirtilmiştir. Aynı ayet nankörlük edenlerin ise azaba uğratılacağını da beyan etmiştir.

İnsanlar bu dünyada bir imtihan içindedirler. Şükretmeyenlerin ya da başka günah işleyenlerin cezasının geciktirilmesi bizleri yanıltmamalıdır. Her hatanın cezası anında veriliyor olsa idi o vakit imtihan denen şey olmaz ve dolayısı ile aden ve cehennem denen kavramlar da olmazdı. Her ceza anında verilse idi şükretmeyen insan kalmazdı ve inanmayan insan da olmazdı. İnsanlar azap korkusu ile organik olarak inanır olurlardı. Oysa yüce ALLAH azap korkusundan oldukça ALLAH sevgisi üstünden kendisine inanılmasını istemektedir. ALLAH insanları özgür iradesine bırakmış ve iyi amelleri kendi akıllarını kullanarak yapmalarını ve bu tarz şeyleri korkarak ve metazori olarak değil düşünerek, gerçeği keşfederek, ALLAH’ın varlığına inanarak yapmalarını istemiştir.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir? Kurban bayramında kesilen kurbanlıklar için vekalet verilişini sizler için derledik.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE