Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Sünnetullah Kavramı Nedir?
dini bilgiler
dini bilgiler

Sünnetullah Kavramı Nedir?

Sünnetullah Kavramı Nedir? Yüce ALLAH’ın sünneti anlamına gelen bu kelime Cenab-ı Hakkın evreni yönetim etmedeki güç ve kudreti anlamında kullanılmaktadır. Bu kelimeyi özetlemek gerekirse doğa kanunları şeklinde de ifade etmek mümkündür.

Sünnetullah asla değiştirilemez bir gerçektir ve yazgı denen gerçek aslına bakarsak sünnetullahtır. Bu amaçla sünnetullah ile yazgı aynı kavramlardır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; yağmurun yağması bir sünnetullahtır. ALLAH’ın koyduğu ve asla değiştirilemez olan doğa kanunları gereği yağmur yağar ve yağmurun yağması önlenemez ve bu doğa kanunu değiştirilemez. Buradan hareketle günün bir saatinde yağmur yağması bir kaderdir. Ve bu yazgı asla değiştirilemez. Bir başka örnek ise zelzele hadisesinden vermek isteriz. Zelzele asla değiştirilemez ve müdahale edilemez bir gerçektir. Yer altındaki tabakanın hareket etmesi sonucunda fizik kanunları gereği bir enerji birikmesi olur ve bu enerji bu tabakanın kırılması sonucu açığa çıkar. Bir kalemi bükmek benzer biçimde düşünülebilir. Bir süre sonrasında bükülen kalem kırılır ve ortaya bir enerji çıkar. İşte zelzele oluşumu da buna benzer ve zelzele denilen şey açığa çıkan enerjidir. Bu enerji öylesine güçlüdür ki oldukca büyük yıkımlara niçin olur. İşte bu depremin senenin bir ayının bir gününde ve belli bir dakikası içinde olması bir fizik kanunu gereğidir ve bu bir sünnetullah doğrusu kaderdir.

Yazgı Aslen Sünnetullahtır

Sünnetullah Kavramı Nedir? Fatır suresi 43. ayette yüce ALLAH şöyleki buyurmuştur; “ALLAH’ın sünnetinde ne bir değişiklik ne de bir sapma bulunur” Bu ayet yukarıda açıkladığımız gerçeği net olarak ortaya koymaktadır. Ek olarak bu gerçeği ortaya koyan ve ifade eden başka ayetler de mevcuttur.

Yüce ALLAH kainatta olan en küçük hareketi dahi denetim eden güçtür. Normal olarak bu hareketler ALLAH’ın maddeye hükmetmesi ve daha başlangıç aşamasında ona bir kabiliyet vermesi neticesinde olur. ALLAH tüm yasaları koymuş ve bu yasalar çerçevesinde canlı ve cansız olan tüm yaratılmışlar varlıklarını sürdürmektedirler. Bu yasaların dışına çıkmak yaratılmışlar için söz mevzusu değildir bundan dolayı kanun bunu gerektirmektedir ve bu kanunların hiçbiri mantık dışı değildir. Suya atılan bir taşın batması akla ve mantığa aykırı değildir ve bu batış ALLAH’ın koyduğu fiziki kanunlar neticesinde olur. Bundan dolayı taşın öz ağırlığı sudan daha ağırdır ve atılan taş naturel olarak batar.

Bitkilerin oksijen açığa çıkarması bir kimyevi kanundur ve bu da değiştirilemez. Bitkiler güneş ışığı yardımıyla fotosentez yaparlar ve aydınlık ile beraber dışarıya oksijen verirler. Bu oksijen yardımıyla tüm canlılar yaşamlarını sürdürürler. Bu bir kimyevi işlem sonunda gerçekleşir ve bu da ALLAH’ın sünnetullahı doğrusu koyduğu yasalar çerçevesinde gerçekleşir.

Sünnetullah Değiştirilemez

Sünnetullah Değiştirilemez

Ne İse Odur, Değiştirilemez

Normal olarak bunların yanında değişmez bir başka sünnetullah ise etik yasalardır ve bunlar da değiştirilemez ve yanlışlığı öne sürülemez. Suçsuz bir insanı öldürmek ya da hırsızlık yapmakta değişmez bir kanundur ve dünyanın her yerinde bu etik kaide aynı derecede fena bir davranış olarak kabul edilir. İnsanlara verilen bu etik şuur ALLAH’ın değişmez kanunudur. Hırsızlık iyi mi burada bir kabahat ve fena bir etik davranış ise dünyanın bir başka ülkesi ve bir başka toplumunda da aynı derecede fena bir davranıştır. Bundan dolayı ALLAH’ın bu etik bilinci insana doğuştan yerleştirilmiştir ve bu biçim davranışların yanlışlığını bilir.

Sünnetullah Kavramı Nedir? Özetlemek gerekirse yine ifade etmek gerekirse, sünnetullah denilen kavram ALLAH’ın koyduğu doğa kanunları ve etik kanunlarıdır ve asla yanlışlığı söylenemez ve değiştirilemez. Yazgı diye malum kavram (ki bir çok vakit yanlış bilinir ve anlatılır) sünetullah ile direkt ilşkilidir.


Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir? Kurban bayramında kesilen kurbanlıklar için vekalet verilişini sizler için derledik.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE