Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Sünnilik Mezhebi Nedir?
dini bilgiler
dini bilgiler

Sünnilik Mezhebi Nedir?

Sünnilik Mezhebi Nedir? Sünnilik mezhebi iyi mi ortaya çıkmıştır? soruları hakkında detaylı informasyon vereceğiz.

Tarihsel süreç içinde anlam farklılığına uğrayan Sünnilik mezhebi dünya genelinde nüfusu en fazla bulunan mezhepler içinde yer almıştır.

Sünni Mezhebi Dünya Dağılımı

Meydana getirilen araştırmalar sonucunda günümüz müslümanlarından kayda kıymet oranda Sünni mezhebi bünyesinde yer almış olduğu gözlemlenmiştir. Bu bakımdan Sünni Mezhebine bağlı olan müslümanların ortalama olarak %8 5 ila % 90 aralığında olduğu tespit edilmiştir.

 

Sünnilik Mezhebi Temel Özellikleri Şu Şekildedir;

  • Sünnilik mezhebinde Hz. Muhammed’in vefatından sonrasında halifelik makamına gelen 4 halife de tanınmakta saygı ve saygı gösterilmektedir.
  • Sünnilik mezhebi herhangi bir kimsenin soyu sebebiyle imameti hak etmesi söz mevzusu olmamaktadır.
  • Sünnilik mezhebi pek bilinmeyen temel özelliklerinden biri de, külliyatındaki tüm hadis ve kaynakların direkt hazreti Muhammed’in sözleri ve eylemlerine dayalı olmasıdır. Bu bakımdan öteki islam mezheplerinde olduğu benzer biçimde, Sünnilik mezhebinde de son peygamber olan hazreti Muhammed’e karşı derin bir sevgi ve saygı söz mevzusudur.
  • Öteki islam mezheplerinde olduğu benzer biçimde, Sünnilik mezhebinde de Kur’an’da geçen tüm peygamberler kabul edilmekte ve hazreti Muhammed’in ALLAHın kulu ve son peygamber olduğu kabul edilmektedir.
  • Sünnilik mezhebinde ehli beyt‘e karşı saygı ve sevgi söz mevzusudur.

Sunni Mezhepleri Nedir?

Genel olarak Sünnilik Mezhebi Nedir? Sünnilik mezhebi takip etmiş olduğu inanç mezhebi bakımından da toplamda 3 değişik mezhebi bünyesinde bulundurmaktadır. Bu 3 mezhep adları ise şunlardır;

  • Matüridilik
  • Eş’arilik
  • Selefiyye mezhebidir.

Sünnilik Mezhebi İle Şiilik Mezhebi Arasındaki Farklılıklar Nedir?

Temel inanışlar bakımından birbiri ile eşdeğer olan Sünnilik mezhebi ile Şiilik mezhebi yapnızca politik açıdan aralarında farklılıklar söz mevzusu olmaktadır. Zamanı kaynaklarda da belirtildiği suretiyle yüzyıllar süresince devam eden politik ayrılıklar problemine bağlı olarak dini yönden ayrılıklar söz mevzusu olmuştur.

Dolaysıyla Sünnilik mezhebi ile Şiilik mezhebi içinde politik yönden meydana gelen farklılıklar sebebiyle birçok müslüman ülkelerde ve bilhassa de bugün itibariyle halen tesirini devam ettiren İran ülkesi ile Suudi Arabistan ülkesi içinde çekişme meydana gelmiştir. Bu duruma ilave olarak da mezhepsel yönden kavga ve çatışmaların en fazla meydana geldiği ülkeler olarak da Suriye, Yemen ve Irak ülkesini belirtmekte yarar görmekteyiz.

Türkiye’de Sünnilik Mezhebi

Türkiye’de Sünnilik Mezhebi Nedir? Tüm mezheplerin bir arada yer almış olduğu İslam ülkelerinden önde gelen Türkiye’de ise, öteki islami mezheplerde olduğu benzer biçimde Sünnilik mezhebi yoğunlukla bulunmaktadır. Sadece, hemen hemen ülkemizdeki Sünnilerin ne kadarlık bir nüfusa haiz olduğu hakkında bir araştırma söz mevzusu olamadığından vatanımızda Sünnilerin oranı hakkında net bir yanıt sunmamız söz mevzusu olamamaktadır.

İslamiyet

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir