Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Taklambaç
evcil hayvanlar
evcil hayvanlar

Taklambaç

Taklambaç


Konya bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen bir güvercin ırkı olan Taklambaç Güvercinini bu yazımızda tanıtacağız.

Taklambaç

Genel Bilgiler

Konya’ya Anadolu Selçukluları zamanında getirilen Taklambaç Güvercinleri ortalama 1000 senedir Anadolu’da yetiştirilmektedir. Bölgedeki halk içinde “Pirinç dık dık” olarak malum bu güvercin türü bu adı gagasının oldukca minik olmasından dolayı almıştır. Eski zamanlarda bayağı fazla sayıda olan bu güvercinler zamanımızda artık sayıca oldukca azalmıştır. Başka illerde neredeyse asla görülmeyen bu güvercinler, Konya’da da bir tek eskiden beridir kuşçuluk meydana getiren kişiler tarafınca yetiştirilmektedir.

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan, Konya Belediyesi tarafınca önlemler alınması gerekmektedir. Fakat belediye kuşçuluk üstüne yapmış olduğu çalışmalarda Taklambaç Güvercinlerine neredeyse asla yer vermemektedir. Bu durum nesli tükenmek suretiyle olan bir kuş türü için oldukça kaygı verici bir durumdur.

Özellikleri

Taklambaç Güvercinler çoğu zaman alçak seviyelerde uçarlar, Mardinler benzer biçimde devasa yükseklikte seviyelere çıkmazlar. Genel olarak düz oyunlu bir kuş olan Taklambaçlar, uçarken genel anlamda tek takla atmaktadırlar. Bazı türleri ise asla takla atmazlar. Organik olarak takla atan güvercinler, ötekilerden daha kıymetli sayılmaktadır. Genel olarak Taklambaçların ayaklarında paça bulunmaktadır. Paçasız olan Taklambaçların kırma ırk olduğu düşünülmektedir. Uçarken takla atabilen bu güvercinler, sık dokulu tüyleri ve dik kuyruklarıyla öteki güvercinlerden ilk bakışta ayrılabilmektedirler.

Ufak gözlere haiz olan Taklambaçlar renklerine bakılırsa bölgede çeşitli adlar almaktadırlar. Bu adlar içinde: Aktaklambaç, Karataklambaç, Karakafa, Karakuyruk, Çallı Taklambaç ve Kırgın yer alır.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık Kediler de minimum bizim kadar dış dünyadaki virüs ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir