Ana Sayfa / Tasarruf / Tasarruflu Ampul Nasıl Çalışır?

Tasarruflu Ampul Nasıl Çalışır?

Tasarruflu Ampul Nasıl Çalışır?

Tasarruflu Ampul Nasıl Çalışır?

Elektrik enerjisinin %80’ini ışık enerjisine dönüştüren ampul türleri tasarruflu ampullerdir. Standart ampullere gore temel farkı budur.

Standart ampul sistemleri ısı enerjisine bağlı ışık üreten sistemlerdir. Yüksek dirence haiz metal tellerden (tungsten) geçen elektrik akımı, oksijensiz ortamlarda gözle görülebilen ışığa dönüşür. Bu ışığın açığa çıkması için harcanan enerjinin belli bir kısmı da ısıya dönüşür. Bu aşamada açığa çıkan enerjinin ışığa dönüştüğü sistemler floresan lamba sistemleridir.

Floresan lamba sistemlerinde fosfor, cıva ve elektrotlar bulunur. Cam bir borunun iki ucundaki elektrotlar içinde enerji akışı sağlanır. Borunun içindeki cıva bu enerjiyi iletir. Cıva, ultraviyole yoğunluklu ışıma yapar. Bu ışıma borunun içindeki ya da yüzeyindeki fosfora çarparak gözle görülen ışığa dönüşür.

Floresan lamba sistemlerinde ilk ateşleme enerjisi oldukça yüksektir. Bir ateşleme enerjisi lambayı bir saat çalıştırabilecek enerjiyi harcayabilir. Bu sebeple açma kapama işleminin oldukça yapıldığı yerlerde standart tungsten lambalar kullanılmalıdır.

Oldukça fazla açma kapama yapılması floresan sistemlerin ömrünü kısaltır. Aralıksız çalışan tasarruflu ampuller 60 bin saat çalışabilirken açma kapama ile bu süre 20 bin saate düşebilir.

Floresan sistemler yüzde 80’e kadar enerji tasarrufu sağlayabilir. Bunun sebebi ısı ile kaybedilen enerjinin ve ultraviyole ışık oranının azlığıdır. Standart tungsten sistemlerde gözle görülmeyen ışık miktarı floresan sistemine gore daha fazladır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Emekli Maaşı Alan Dul Maaşı Alabilir mi?

Sigortalı çalışanın vefatı durumunda geride kalan eşine ödenen maaş dul aylığı olarak adlandırılır. Dul aylığı, sigortalı çalışanın yeterli prim ödemesinin yapılmış olması şartıyla, vefatı takip eden ayan itibaren dul kalan eşe ödenmeye başlanır. Ancak dul maaşı bağlanabilmesi için vefat eden sigortalının primleri yeterli değilse bu durumda askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanması ile primler tamamlanarak dul kalan eşe maaş bağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE