Ana Sayfa / Tasarruf / Tasarruflu Klima Kullanım Yolları

Tasarruflu Klima Kullanım Yolları

Tasarruflu Klima Kullanım Yolları

Tasarruflu Klima Kullanım Yolları

 

İnsanlar çoğu zaman yazları sıcaktan, kışları da soğuktan şikâyet ederler.

Yazın sıcağından, kışın soğuktan korunmak için, birçok çözüm üretiriz.

Her iki mevsim için de ortak çözüm klimadır.

Klima, bulunduğumuz ortamı rahat, konforlu, şartlara uygun hale getiren cihazın adıdır.

Klima elektrikle çalışan bir cihazdır.

Bu yüzden bulunduğumuz ortamı şartları uygun hale getirmek için uğraşırken cebimizdeki paraya da şüphesiz ki dikkat etmeliyiz.

Klimayı bilgisizce kullanmak cebimizdeki paradan etmiş olduğu benzer biçimde sağlığımızdan da edebilir.

Çeşitli özelliklerde birçok klima bulunmaktadır. A sınıfı, ayarlanabilen, geleceğiniz zamana gore hareket eden bazı özelikli klimalardır.

Hangi özellikte klima alırsak alalım isteriz ki hem içimizi serinletsin hem de cebimizi yakmasın.
Peki, klima kullanımın da tutum etmek mümkün mü?
Evinizde alacağınız birkaç minik önlemle klima kullanımında tutum etmeniz mümkündür.

Siz yeter ki yaşam biçiminize uygun bir klima bulun.

Mesela; tüm gün evde yoksanız ya da aşırı nemli bir yerde yaşıyorsanız bu özelliklerinize uygun klima seçimi yapmalısınız.
Klima kullanımında tutum iyi mi yapılır?

  • Klimaya yaz mevsiminde serinlemek için oldukça ihtiyacımız olur. Bununla beraber yazın klima kullanımında oluşan hatalar siz serinlerken cebinizi yakmanıza sebep olur. Amacınız bulunduğunuz ortamı serinletmekse klimanızı oldukça düşük sıcaklığa ayarlamayın. Sizin istediğiniz serinlik aniden gelmez ve azalttığınız her bir aşama için klimanız elektrik kullanımını yüzde on arttırır ki bu da fazla para ödemeniz anlamına gelir. Bunun yerine sizin için uygun en yüksek sıcaklığı seçin.
  • Klimalardaki rutubet alma modu nemli şehirlerde yaşayan insanoğlu için bulunmaz bir fırsattır. Bulunduğunuz ortam aşırı nemli ise klimanızın rutubet alma modunda çalıştırmanız tutum etmenizi sağlar.
  • Oldukca sıcak günlerde güneş ışınlarının ortama girişini engelleyerek klimanızda enerji tasarrufu sağlayabilirisiniz. Engellemek için perde, kepenk benzer biçimde seçenekler kullanabilirsiniz.
  • Klimanın iç ve dış olmak suretiyle iki ünitesi bulunmaktadır. Sizin de anlayabileceğiniz benzer biçimde dış birim dışarıda kalan kısımdır ve bu kısımına binanın en gölge yerine takılması gerekmektedir. İç ve dış ünitede tutum etmek için yapılması ihtiyaç duyulan en mühim şey özgür hava çıkışının sağlanmasıdır. Örnek olarak; iç ünitenin özgür hava çıkışının sağlanması için önüne perde, mobilya benzer biçimde eşyaların konmaması gereklidir.
  • Gerekmeyen zamanlarda, amacı haricinde kullanmayınız. Klimanın filtrelerini lüzumlu zamanlarda temizlenmeli, belli aralıklarla da yetkili servisine bakını yaptırmalıyız. Böylece klimamızın ömrü uzar.
  • Eğer binanızın yalıtımı iyi değilse klimanızın performansını etkileyecektir. Bir an ilkin yalıtım işinizi halletmelisiniz. Bu durum klimanızın gereğinden fazla çalışmasına niçin olur. Bu da size fazladan harcama olarak geri döner.
  • Tutum etmenin öteki bir yolu da zamanlayıcı özelliği olan klimalar kullanmaktır istediğiniz zamana klimanızı kurarak sıcak ya da soğuk bir eve kavuşabilirsiniz.
  • Klima kullanımında azca satmaca gelmesini istiyorsanız kış aylarında evde olmasanız bile klimanızı kapatmamanız önerilmektedir. Bundan dolayı kapadığınız sürede kar yaptığınızı düşünürsünüz fakat sonrasında klimanızı açtığınızda evi sizin istediğiniz sıcaklığa ulaştırmak için klimanız daha çok enerji harcar. Bundan dolayı evde olamasanız bile klimanızı belli bir sıcaklıkta bırakmanız önerilmektedir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Doğalgaz Tasarrufu Yapmanın Yolları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kullanımı artan doğalgaz birçok evde ve iş yerinde ısınma aracı olarak tercih edilir. Tasarruf yöntemleri sayesinde fatura miktarlarını azaltmak ve daha verimli bir şekilde ısınmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE