Ana Sayfa / İslam / Teyemmüm alma resimli anlatım, teyemmüm nasıl alınır

Teyemmüm alma resimli anlatım, teyemmüm nasıl alınır

Teyemmüm alma resimli anlatım, teyemmüm nasıl alınır

TEYEMMÜM NASIL YAPILIR? (Resimli)


TEYEMMÜM NASIL YAPILIR? (*)

Önce kollar abdest alacakmış gibi sıvanır. Eûzü Besmele çekilir. “Abdestsizlikten veya cünüplükten temizlenmeye” diyerek niyet edilir.

Sonra parmaklar açılır, ellerin iç kısımları temiz toprağa veya toprak cinsinden bir şeyin üzerine hafifçe vurularak, önce ileri sonra geri çekilerek sürülür.

Önce elleri sürtmek, sonra geri çekmek.

Eller kaldırılıp hafifçe birbirine vurularak silkelenir.
Yüzün her yeri bu iki elin iç kısımları ile meshedilir.
Sonra elin iç kısımları aynı şekilde tekrar toprağa vurulur. Önce sol elin baş ve işaret parmakları ayrılır, kalan üç parmağın içiyle sağ kolun iç yüzü parmak uçlarından dirseklerle beraber meshedilir.

Sol elin iç tarafıyla, sağ kolun iç yüzü meshedilir.Sağ kolun dış tarafı da yine aynı sol elin ayrılan baş ve işaret parmağıyla meshedilir.Aynı şekilde bu defa da sağ el kullanılarak sol kol meshedilir.

Önce, sağ elin baş ve işaret parmakları ayrılır, kalan üç parmağın içiyle sol kolun iç yüzü parmak uçlarından dirseklerle beraber meshedilir.Sol kolun dış tarafı da aynı şekilde sağ elin ayrılan baş ve işaret parmaklarıyla meshedilir.

Böylece yüzün, ellerin ve kolların meshedilmedik hiç bir yeri bırakılmamakla, farzlarına ve sünnetlerine uygun bir teyemmüm yapılmış olur.
‘e uyalim: midemizin ucte birini yemekle, ucte birini yiyecekler, ucte birini de nefes almak icin boslukla dolduralim, Ramazan’da bile! 

> Bir-iki…hatta uc-bes milyon yardim ver! 
Peygamberimiz (asm) her zaman comertti, Ramazanda bile. Kalplerimizi ve az-cok cuzdanlarimizi acalim.. Gunde bir milyondan da az olsa, onemli olan ne kadar verdiginiz degil ne de olsa. Onemli olan niyetiniz! 

> 4 yeni sure ezberle! 

Kur’ân ezberlemek zor gibi gorunur her zaman. Bunun anahtari, kucuk parcalar halinde yapmak. Ramazandaki dort haftanin her birisinde bir sure ezberleyebilirsiniz! Kisa, kolay olan biriyle baslayin. Devam ettikce performansiniz artacak ve daha da uzunlari ezberleyeceksiniz insaallah! 

> Teravihlere devam! 
Iftardan sonra, ilk akla gelen yorgun gunun ardindan biraz kestirmek oluyor. Fakat yavas yavas teravih icin caminin yolunu gozleseniz iyi olacak. Yalniz namaz kalmak guzeldir, fakat cemaatle kilmak mukemmeldir! Cemaat ruhu Ramazan’in ruhundandir. Bu sene bunu kacirmayin. 

> Kur’ân hatmi ile teravih kildiran camiler tercihiniz olsun. 
Imami veya muftulugu arayip hangi camilerde oldugunu sorabilirsiniz. Sadece butun Kur’ân’i kalpten dinlemekle kalmazsiniz ayni zamanda icinde gecen duâlardan da istifade edersiniz! 

> Kese ile, kötü konuşmayı ve giybeti birakin! 
Birisine kizinca sessiz kalmak zor is. Agzimizdan kacan 3-5 kelime veya giybet sozleri, tabii ki Allah’in sevmediklerinden. Ramazan’in farkli ve guzel gecmesini istiyorsak, kotu huylar icin cihadin tam zamani! 

Sunu deneyin: bir kese/kutu bulun ve ne zaman agzinizdan kotu soz veya giybet cikarsa icine bir miktar koyun. Az ya da cok farketmez. Ama en azindan bir ceza kadar olmali.. 
Ay sonunda biriken parayi bir kurulusa veya en cok giybetini ettiginiz kisiye verin! 

> Akrabalari arayin, mektup, mail yollayin.. 
Mailler, cep telefonlari, kartlar, bilgisayarlar sayesinde gorusmek kolaylasti. Fakat gercek bunun aksi gibi. Hayatin “yogunlugundan” birbirimizi unutuyor gibiyiz?!Akrabalarimizla ve arkasalarimizla baglarimizi kuvvetlendirmek hem yapmamiz gereken hem de Allah’in sevdigi bir harekettir. Bu Ramazan, ailenizi/arkadaslarinizi arayin ve en azindan bir Ramazan karti/postasi/maili gonderin ve Ramazanin nasil gittigini bi sorun.. (Online kartlar yakinda siyahnur.com’da!) 

> Teknolojik oruca baslayin! 
BT’de calisiyor olsaniz bile, bunu yapabilirsiniz. Maillerle ve internet sorfleriyle vakitleri azaltin. Iftardan sonra ekranin basina sıcramak yerine, Teravihe gidin. Televizyon icin de aynisi gecerli. Onemli olan, bu ayi maneviyatini kaybetmeden gecirmeye calismak.. 

> Gunda 5 dakika Kur’ân okuyun.. sadece bes, ne eksik, ne fazla.. 
Hic zamaninizin olmadigini dusunuyorsaniz bile, cep telefonuzla veya saatinizle ayar kurun ve sakin bi yer secin. Oylesine actiginiz bir yeri okuyabilirsiniz. Veya bir sirayi takip edersiniz. Onemli olan Kur’ân’in ayinda Rabbimizle irtibalarimizi kuvvetlendirmek..

> Size zarari dokunan herkesi affedin! 
Hala gecen sene kavga ettiginiz arkadasinizdan dolayi icinizde bi sıkıntı mi var? Dostunuzu, esinizi bir tartismadan dolayi kirdiniz mi? Veya anne-babaniz size cocuk gibi davrandiklari icin kiziyor musunuz? Birisini affetmek sadece vucut icin degil, insan ruhu icin de cok faydalidir. Ve Ramazanda, Allah muslumanlar icin 10 gunu affetmek icin ayirmisken, biz de biraz merhametli olamaz miyiz? 
Herkesi affetmek zor geliyorsa, bari en az 3 kisiyi affedin…

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

islam

İSLAM’A GÖRE İNSANIN ÖMRÜ NE KADAR?

İslam’a göre insanın ömrü ne kadardır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE