Ana Sayfa / Eğitim / Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

 

Üniversite dört yıl da olsa göz açıp kapayıncaya kadar geçti.

Üniversite sonrasında bir ihtimal derhal mesleğinizi elinize almak istediniz, kim bilir okulda kalmak istediniz ya da birazcık daha kendinizi geliştirdikten sonrasında meslek hayatına girmeyi hedeflediniz.

Yüksek lisans yapmak bir halde aklınızdan geçti.

Peki yüksek lisans nedir, tezli tezsiz içinde ne şeklinde farklılıklar var?

Hepsi hakkında informasyon sahibi olmanız için gelin hepsine bir göz atalım.

Yüksek lisans nedir?

 • Dört senelik lisans eğitiminden sonrasında okula devam etmek isterseniz aldığınız eğitime verilen isimdir.

Tezli yüksek lisans nedir?

 • Dört senelik üniversite eğitiminizden sonrasında ALES’e  -Bilimsel niteliği olan Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Imtihanı- girdikten sonrasında; ALES puanınız, okul puanınız ve mülakat ile dahil olduğunuz bir programdır. Tezli Yüksek Lisans eğer bilimsel nitelikli anlamda yüksek lisanstan sonrasında devam etmeyi düşünüyorsanız iyi bir alternatiftir. Bu sebeple araştırma ve kendini geliştirme odaklıdır.

Tezsiz yüksek lisans nedir?

 • Dört senelik üniversite eğitiminizden sonrasında ALES’e girmeden istediğiniz üniversiteye direk başvurabileceğiniz bir yüksek lisans türüdür. Amacınız bilimsel nitelikli bir kariyer değilse bu yüksek lisans türünü tercih edebilirsiniz. Tezsiz yüksek lisansta da tezli yüksek lisansta da ingilizce yeterliliğinizin olması istenecektir. Bu sebeple her ne kadar tezsiz yüksek lisans bilimsel nitelikli amaca yönelik olmasa da araştırma yapabilmeniz için iyi düzeyde ingilizce bilmeniz ve bunu YDS – Yabancı Dil Imtihanı- yada eşdeğer sınavlarla kanıtlamanız beklenmektedir. Bazı üniversiteler bu sınavların haricinde kendi bünyelerinde de yabancı dil imtihanı yapabilmektedirler.

Tezsiz yüksek lisans başvurunuzu tamamlamanız için ihtiyaç duyulan olan belgeler;

 • Lisans Mezuniyet belgesi
 • Transkript (Not Dökümü)
 • Müracaat Formu
 • Özgeçmiş (İşe başvururken oluşturduğunuz özgeçmişiniz şeklinde olmaması gerekir. Kariyer hedeflerinizi, üniversite hayatınız süresince yaptığınız aktiviteleri, niçin bu kısmı tercih ettiğinizi oluşturacağınız özgeçmişinizde anlatmalısınız.)
 • Fotoğraf
 • Müracaat ücret dekontu -Eğer müracaat tutarı isteniyorsa-
 • Yabancı dil bilgisini gösteren belge
 • Tavsiye mektubu (Üniversitenizin iki öğretim görevlisinden alabileceğiniz bir belge)
 • Disiplin sicilini gösteren belge -Her üniversitenin istediği bir belge değildir. Kimi üniversiteler isteyebilmektedir.-
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Adam adaylar için askerlik durum belgesi

Tezsiz yüksek lisans programını, eğer okuduğunuz ve mezun olduğunuz bölümden memnun değilseniz uzmanlık alanınızı değiştirmeniz için bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Bu sebeple tezli yüksek lisansın aksine ders saatleri daha fazladır ve tezsiz yüksek lisansı bitirdiğinizde size ikinci bir uzmanlık alanınız var gözüyle bakılır.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE