Ana Sayfa / Eğitim / TOEFL’da Nasıl Başarılı Olunur?

TOEFL’da Nasıl Başarılı Olunur?

TOEFL’da Nasıl Başarılı Olunur?

TOEFL

Birçok bilimsel niteliği olan müracaat için kabul kriteri olan TOEFL, pek oldukça kurum için de en mühim İngilizce dil bilgisi yeterlik sertifikası olarak görülüyor. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinden oluşan imtihan 4 saat sürmektedir. Dünyada birçok ülkede uygulanan imtihan, son zamanlarda bilgisayar ortamında da uygulanmaktadır. Testin geneli çoktan seçmeli sorulardan oluşsa da azca sayıda ucu açık, boşluk doldurma şeklinde ve kısa anlatımlı sorular da sınavda yer alır. Tüm yıl süresince müracaat yapılabilen TOEFL imtihanı, ayda bir yapılmaktadır. Geçerlilik derecesi iki yıl olan sınavda, iki yıl geçtikten sonrasında sınava yeniden girilerek dil yeterliliği yeniden kanıtlanmalıdır.

TOEFL’da iyi mi başarıya ulaşmış olunur?

120 tavan puan üstünden bölümlere bakılırsa puan dağılımı meydana getirilen TOEFL’da, bazı okul yada üniversiteler okuma, yazma, dinleme yada konuşma bölümlerinde belirli başarı puanları da talep edebilmektedirler.

  • İlk kez TOEFL sınavına girecekler için, sınava hazırlanma süresinin minimum 6 ay olması faydalıdır. Kontrol esnasında hiçbir sürprizle karşılaşmamak için, önceki senelerde meydana getirilen testlerin hepsini çözmek yararlıdır. Ek olarak bol miktarda TOEFL tecrübe etme testi çözülerek, sınava kadar ergonomik yapılıp, süre yönetimi geliştirilebilir.
  • Eğer bilgisayarlı TOEFL sınavına girilecekse (İBT), klavye kullanma teknikleri hız mevzusunda büyük ehemmiyet taşır. Süratli klavye kullanmak zamandan tutum sağlar. Bu yüzden klavye bilgisini geliştirmek sınavda başarıya ulaşmış olmanın püf noktalarından birisidir.
  • TOEFL esnasında her bölüm için ana düşünce mevzusunda not tutmak, soruları çözmek için gereklidir. Bu yüzden kişinin kendi not tutma tekniklerini geliştirmesi de süre açısından yarar sağlar. Not tutma pratiği yapmak için haber programları izlenerek ya da çeşitli websitesi ve bloglar takip edilerek not tutma alıştırması yapılabilir. Burada amaç ana düşünce ve yan fikirleri bulup, sık kullanılan kelimeleri belirlemektir.
  • Her soruya yanıt vermek belirli stratejiler izlenerek mümkündür. Bir soruda yanlış iki şık elendiği süre, geriye kalan şıklardan birinin doğru olma oranı %50’dir. Soruya iyice konsantre olup kavrandıktan sonrasında, akla ilk gelen şık seçildiğinde, genel anlamda doğru yanıt da bulunmuş olur.
  • TOEFL benzer biçimde uzun ve stresli bir sınava bununla birlikte ruhsal olarak hazırlanmak önemlidir. Çeşitli meditasyon teknikleriyle stres azaltılabilir. Imtihan esnasında oluşabilecek kaygı ve stres tüm imtihanı etkileyeceğinden, stres yönetimi mevzusunda da kendini geliştirmek sınavda başarıya ulaşmış olmanın anahtarlarından biridir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

YDS Nasıl Kazanılır?

YDS’nin açılımı yabancı dil sınavıdır. Sınav Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi kısaca ÖSYM tarafından uygulanır. İlk olarak 2013 yılında uygulanmaya başlamıştır. Daha öncesinde ismi KPDS’dir (Kamu Personeli Dil Sınavı). Bu sınav yılda iki kere uygulanır. İlk bahar dönemi ve son bahar dönemi sınavı olarak adlandırılır. Yani genellikle nisan mayıs veya eylül ekim aylarında uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!