Türk bilim insanı Doç. Dr. Özgür Şahin ve ekibi tarafınca geliştirilen teknolojiyle göl, dere ve baraj şeklinde su birikintilerinin üstünde oluşan buğu elektrik enerjisine dönüştürülebilecek.

Türk bilim insanı Doç. Dr. Özgür Şahin öncülüğünde geliştirilen ve düşük sıcaklıklardaki su buharından elektrik üretimine dayanan hızla gelişen teknolojinin rüzgar ve güneş şeklinde yenilenebilir enerji kaynaklarına rakip olabileceği açıklandı.

BUHAR ENERJİYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

NewScientist’de yer edinen araştırmaya gore, Columbia Üniversitesinden Özgür Şahin ve ekibi tarafınca geliştirilen teknolojiyle göl, dere ve baraj şeklinde su birikintilerinin üstünde oluşan buğu, elektrik enerjisine dönüştürülebilecek.

Söz mevzusu proje, güneş enerjisiyle su birikintileri üstünde oluşan buharın, bakteriyel sporlar marifetiyle kuru kalabilen şeritleri bir kas şeklinde hareket ettirmesi esasına dayanıyor.

Nemli ortamdaki değişiklik, şeritlerde yüksek oranda itme ve çekme hareketleri oluştururken, mevzu üstünde çalışan ekip, kullanılabilecek motorlar için de birkaç prototip geliştirdi.

Ekibin geliştirdiği prototip motorla, söz mevzusu “kasların” tam su üstüne konumlandırılmasıyla çalışıyor.

Motorun üstündeki perdeler kapandığında rutubet yükseliyor ve materyal genişliyor.

Sonrasında oluşturulan perdeler kuruyarak yeniden kapanıyor ve bu açılıp kapanmayla enerji üretimi sağlanıyor.

ABD KADAR ELEKTRİK ÜRETİLEBİLİR

Bu ilke çerçevesinde geliştirilecek buğu motorlarıyla, ABD Birleşik Devletleri’ndeki göl ve barajlardan, ülkenin senelik elektrik üretiminin 3’te 2’sine karşılık gelen 2,8 milyon megavatsaatlik elektrik üretilebileceği tahmin ediliyor.

Bu buğu motorlarının su birikintilerinin yanı sıra sulama alanları yada sera şeklinde alanlarda da çalışabileceği öngörülüyor.

Söz mevzusu hızla gelişen teknolojinin gelişebilmesi için günümüzde yüzer halde de kullanılabilen güneş panelleriyle rekabet edebilmesi gerekiyor.

Buğu motorlarında kullanılacak ucuz biyolojik malzemelerin güneş panellerinden daha azca maliyetle üretim yapılabileceği belirtiliyor.

Buhardan bu yöntemle elektrik üretiminin, yüksek yağmur alan bölgelerde aşırı buharlaşmanın önüne geçmek için de kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.

Kaynak: AA