Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Üç Ayların Başlangıcında Yapılacak İbadetler
dini bilgiler
dini bilgiler

Üç Ayların Başlangıcında Yapılacak İbadetler

Üç Ayların Başlangıcında Yapılacak İbadetleri Ihmal etmeyin. Üç ayların başlangıcında hangi dualar okunmalıdır? Diyanetin belirlediği ibadetleri sizler için derledik.

Recep, Şaban ve Ramazan ayları İslam alemi için ayrı bir öneme haiz olduğundan üç ayların başlangıcında yapılacak ibadetleri şeklinde bir hatırlatma yerinde olacaktır. Üç aylarda Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ibadetlerini artırmış ve ümmetine de bunu tavsiye etmiştir. Bir duasında Recep ve Şaban aylarını kutsal eylemesi, Ramazan’a kavuşturmasını ALLAH (cc)’tan bir yakarma ile istemiştir. Recep ayı üç ayların başlangıcıdır. Bu ayın ilk Cuma günü de Regaip kandilidir. Regaip, kelime anlamı olarak rağbet edilen, kıymetli benzer biçimde güzel anlamlara gelmektedir. Fazlaca lütuf bulunduran, fazlaca kıymetli olan ve fazlaca iyi değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan bir gece olarak da yorumlanması mümkündür. Bu gecenin ibadetlerle geçirilmesi fazlaca mühimdir. Okunan Kur’an’ın her harfinin sevabı Regaip kandilinde kat kat artmaktadır.

Üç Aylarda Hangi İbadetler Yapılmalı?

Regaip kandilinde edilecek duaların boş çevrilmeyeceği bizzat Hz. Muhammed (sav) tarafınca belirtilmiştir. Buna gore üç ayların başlangıcında yapılacak ibadetleri ihmal etmeyin tavsiyesine uyarak İslam alemi başta olmak suretiyle, memleketin selameti ve kişinin yakınlarına ve ailesine yakarma etmesi önemlidir. ALLAH’tan bağışlanma (afv-ü mağfiret) dilenmeli, kaza ve nafile namazları kılınmalıdır. Tüm kutsal gün ve gecelerde olduğu benzer biçimde üç ayların başlangıcında da bela ve musibetlerden korunma ve ALLAH rızasını kazanma vesileleri gizlidir. Bundan dolayı bireysel ve toplu halde yakarma edilmesi fazlaca önemlidir. Kur’an-ı Kerim okumak (bilinmiyorsa dinlemek), Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’e çokça salavat getirmek, var ise kaza namazı; yoksa nafile namaz kılmak, samimi bir halde tevbe, istiğfar etmek gerekir.

 

Kur'an-ı Kerim Okumak

Kur’an-ı Kerim Okumak

Üç Ayları Değerlendirmek Adına

Üç Ayların Başlangıcında Yapılacak İbadetler fazlaca önemlidir. ALLAH (cc)’ı zikretmek (evrad ü ezkar) üç ayların başlangıcında yapılacak ibadetleri ihmal etmeyin tavsiyesinin mühim bir gereğidir. Aslen evrad ü ezkar yalnız üç aylarda değil, devamlı insanoğlunun kendisine alışkanlık etmesi ihtiyaç duyulan bir karakter haline gelmelidir. Zira Cenab-ı Hak Bakara Suresi’ndeBeni zikredin ki Ben de sizi zikredeyim” buyurmuştur. Bununla beraber söz mevzusu kutlu günleri değerlendirmek adına ibadetlerin yanına bir ekip toplumsal ve bireysel davranışlarda bulunmak son aşama önemlidir. Mesela müminlerle helalleşmek, küs ve dargınlar var ise barıştırmak, isim zikrederek karşılıklı yakarma etmek, üzerimizde hakkı olanları arayıp sorarak ziyaret etmek; öksüz, yetim, fukara, hasta, yaşlı ve engelli kişileri ziyaret edip olanak nispetinde yardım etmek hem dini hem de toplumsal olarak son aşama kıymetli davranışlardır. Bunlar ALLAH rızası için niyetlenerek yapıldığı takdirde yakarma hükmüne geçer.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kıyametin Büyük Alametleri Nedir?

Kıyametin büyük alametleri nelerdir? Yüce Rabbimiz tarafından yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de de buyurulduğu üzere kıyametin küçük ve büyük alametleri bulunmakta olup, ilk olarak küçük alametler ve sonrasında ise büyük alametler yeryüzünde zuhur edecektir. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE