Ana Sayfa / Eğitim / Uçak Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Uçak Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Uçak Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Uçak Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde yer edinen Uçak Mühendisliği kısmı, en mühim hava araçlarından birisi olan uçakların tasarlanması, projelerinin ve yapım aşamasının yönetim edilmesi ve bakım-onarım benzer biçimde hizmetlerin verilmesi için lüzumlu olan mühendislerin yetiştirilmesini sağlar.

Uçak Mühendisliği kısmı içinde üretilmesi planlanan uçakların modelleri ve taslakları ile ilgili kuramsal bilgiler verilir. Bu yapım süresince seçimi en uygun olan malzemelerin ekonomik boyutu ve miktarı belirlenir. Uçak Mühendisleri, üretim ve kullanım aşamasında uçakların istenilen kalitede olabilmesi için teknisyenlerin denetimini yapar ve onlara tavsiyelerde bulunur.

Uçak Mühendisliği kısmı yoğun bir sayısal ders programına haizdir. Teknik malzemelerin haricinde ölçüm cihazları, bilgisayar üstünde meydana getirilen çizimler, cetveller, hesap makineleri ve çeşitli anahtar takımları bu derslerde kullanılan malzemelerdir. Bölüm içinde verilen eğitimler içinde Aerodinamik, Uçak Perfomansı, Havacılık Tasarımı, Sistem Dinamiği, Termodinamik, Ölçme Tekniği ve Dinamik benzer biçimde temel dersler bulunur.

Uçak Mühendisliği bölümünde, öğrenciler Uçak Elektriği, Uçak Beden Bakımı, Uçak Yer Sistemleri ve Uçak Teknolojisi hakkında detaylı bir halde ders görür. Bölümün en mühim özelliği ise öğrencilerine uzun soluklu stajlar yaptırmasıdır. Uçak Mühendisliği kısmı öğrencileri, öğretimlerinin son senelerinde havaalanlarında, hangarlarda ve çeşitli tayyare fabrikalarında yetişim görevlerinde bulunur.

Bu bölümün öğretim süresi genel anlamda 4 senedir. Fakat Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi benzer biçimde bölümlerde 1 yıl süreli hazırlık eğitimi verilmektedir. Bölümün 1. sınıfında Matematik, Fizik, Kimya, Çizim, Bilgisayar Programlama benzer biçimde temel dersler okutulur. Statik benzer biçimde Uçak Mühendisliğinde mühim bir yere haiz olan ders ise 2. sınıfta öğrencilere gösterilir.

Uçak Motoru ve Denetim Sistemleri bölümün en zor dersidir ve 4.sınıfta gösterilir. Bölümden mezun olan mühendisler Uçak Mühendisi olarak birçok mühim kurumda çalışır. Hususi havayolları başta olmak suretiyle Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Uçak Endüstri ve ASELSAN benzer biçimde kurumlarda bu bölüm mezunları çalışabilr. Bölüm mezunları üst düzey gelirlerle emek harcama hayatına adım atar. Uçak Mühendisliği bölümünün bulunmuş olduğu üniversiteler, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’dir. Bölüm mezunları hem de Havacılık ve Uzay Mühendisliği kısmı ile de içerik bakımından benzerlik gösterir.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE