Ana Sayfa / Eğitim / Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Nasıl Bir Bölümdür?

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Nasıl Bir Bölümdür?

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Nasıl Bir Bölümdür?

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Nasıl Bir Bölümdür?

Önemi son yıllarda giderek artan dış tecim, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik kısmına olan ilgiyi de artırmıştır. Bu bölüm, yeni olması sebebiyle ağırlıklı olarak Vakıf üniversitelerinde bulunmaktadır. Bu kısmı isteyen kişilerin bunu göz önünde bulundurarak vakıf üniversitelerinin artılarını ve eksilerini de bilmeleri gerekmektedir.

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümünün amacı ilk olarak kişiye birden fazla yabancı dil bilgisi aşılamaktır. Bu dil bilgisiyle beraber, hem yurt içi hem yurtdışı piyasalarda kişilerin görevlerini başarı göstermiş bir halde gerçekleştirmelerini sağlamaktır. Bölümden mezun olanların büyük işletmelerin yurtdışı temsilciliklerinde yönetici düzeyine ulaşmaları amaçlarından biri olmalıdır.

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik kısmı derslerinin bir bir çok İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi ve Ticari Bilimler Fakültesindeki derslerle uyumluluk göstermektedir. Bu da okuyan kişilerin, çift anadal, yandal, yüksek lisans yapmalarını kolaylaştırmaktadır. Bunun haricinde birçok havuz derse haiz olacağı için kişiler mezun olduklarında iş alanları da öteki bölümlere oranla daha çok sayıya haiz olmaktadır.

Birçok üniversitede Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik kısmı dersleri kuramsal olsa da, proje bazlı dersler hatta stajlar mecburi kılınmaktadır. Bu da kişiyi iş hayatına uyarlamak ve ileride yaşayabileceği zorlukları minimuma indirmek açısından yararlı olmaktadır. Bunun yanında İngilizce temel olmakla birlikte, birçok üniversite ikinci bir dili mecburi tutmaktadır.

Bu bölüm için tercih edilen üniversiteler Bahçeşehir Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, ve İstanbul Data Üniversitesi’dir. Bu üniversitelerde eğitim dili İngilizcedir, yalnız Yeditepe bir dili daha mecburi tutmaktadır.

Bölümün ilk iki yıl dersleri havuzdan işlenmektedir. Kısaca ekonomi ve tecim fakülteleriyle ortak temel dersler görülmektedir. Bunlar Matematik, İktisada Giriş, İşletmeye Giriş, Edebiyat, Genel Muhasebe, İnkılap Zamanı benzer biçimde derslerdir. Genel anlamda üçüncü sınıfta alan dersleri adım atar bunlar da Avrupa Ekonomileri, Pazarlamanın Temel İlkeleri, Uluslararası Ticaret Politikası, Uluslararası İşletme Hukuku, Dış Ticaret Finansmanı benzer biçimde mesleğin temellerini öğreten derslerdir. Her üniversitenin ders programı değişik olmakla beraber temelde aynı mevzuyu özetleyen çeşitli ve mesleği benimsetmeye yönelik dersler verilmektedir.

Bölümden mezun olunca haiz olunan dil bilgisine gore iş olanakları artmaktadır. Genel olarak dış tecim firmaları, internasyonal firmalar, sigorta şirketleri, bankacılık alanlarında iş fırsatları bulabilmek mümkündür.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE