Ana Sayfa / Eğitim / Üniversitede Bitirme Projesi Nedir?

Üniversitede Bitirme Projesi Nedir?

Üniversitede Bitirme Projesi Nedir?

Üniversitede Bitirme Projesi Nedir?

 

Günümüzde birçok anne-babanın en büyük derdi evlatlarının iyi bir üniversite kazanarak iyi bir işe girmesi.

Sadece üniversiteyi kazanıp da hele bitirme aşamasına gelenler için oldukça daha büyük problemler başlıyor. Bunların en birincisi ve kim bilir en zoru bitirme projesi hazırlama.

Zira bitirme projesi için mevzu seçimi talebe üniversiteye girmiş olduğu yıl yapılıyor ve dördüncü senenin sonunda sunması beklenirken maalesef birçok talebe bu işi son birkaç aya bırakıyor.

Organik olarak uzun bir süreçte yapılması ihtiyaç duyulan iş, kısa bir sürede yapılmaya çalışıldığında talebe için büyük sorun oluyor.

Bitirme projesi yada tezi aslına bakarsanız her üniversitede yok.

Mevcud üniversitelerin de her bölümünde yok.

O yüzden öğrenciler okul tercihi yaparken bunu dikkate almalılar.

Bazı üniversitelerde de isteğe bağlı olarak var.

O durumda da bitirme projesi alan öğrenciye 4. sınıfın 2. döneminde istediği iki dersten muafiyet veriliyor.

Heralde projenin kabul edilmesi şartıyla. Sadece lisans üstü eğitimlerin tamamında bitirme projesi/tezi var.

Hatta projeyi kabul ettirmediğiniz sürece yüksek lisans yada doktoranız onaylanmıyor.

Bitirme projesi, uzun bir öğrenme sürecinin arkasından öğrencinin edinmiş olduğu data ve becerileri, bir kurul önünde yazılı ve sözlü olarak sunması çalışmalarının genel adıdır.

Bu sebeple proje içinde ne olduğunun hazırlanmasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim hususlar var.

Projenizi yazacağınız kağıdın boyutları ve kalınlığından tutun da, yazı karakteri ve puntosunun ne olacağına kadar birçok biçim açısından dikkat edilecek nokta var.

Ek olarak bu proje emek harcaması bir kurul tarafınca değerlendirileceğine bakılırsa sunum aşamasının da ne kadar mühim olduğu aşikar.

Projenin yazım aşamasında açık ve anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.

İç ve dış kapaklar üstünde çalışılan mevzuya uygun olarak hazırlanmalı, önsöz kısmı ise projenin amacını yansıtır özellikte olmalıdır.

Bilhassa lisans üstü eğitimlerde hazırlanan bitirme projesi/tezi okulca belirlenen kurulun önünde sunuma geçilmeden; tezin emsalsiz olup olmadığının anlaşılması için YÖK bünyesindeki kurulun onayından geçmesi gerekiyor.

Kurul onay verdikten sonrasında sunum okulca belirlenen jüri önünde yapılıyor.

Anlaşılacağı suretiyle meşakkatli bir emek verme neticesinde hazırlanan bitirme projeleri aslen öğrencinin bili ve deneyimlerinin ne ölçüye ulaştığının da bir göstergesi niteliğindedir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Arapça Nasıl Geliştirilir?

Dünyada yaklaşık 25 ülkede milyonlarca kişi tarafından konuşulan Arapça, Birleşmiş Milletler tarafından 5. resmi dil olarak kabul edilen bir dildir. Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeler sebebiyle Arapçanın dünyada ticari, ekonomik ve kültürel önemi giderek artmış, Arapça öğrenimi de bu bağlamda önem kazanmıştır. Arapçanın geliştirilmesi ve akıcı bir Arapçaya sahip olunması için;

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE