Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Yalan Yemin İle İlgili Hadisler

Yalan Yemin İle İlgili Hadisler

 

Resulullah (sa) buyurdular ki: “Kim, (mahkeme gereği, yapması icabeden) bir yeminde yalan yere yemin ederse bu yemini sebbebiyle cehennemdeki yerini hazırlamış olur.”
Ravi: İmran İbnu Husayn
Kaynak: Ebu Davud, Eyman 1, (3242)

Resulullah; “Kim Müslüman bir kimsenin malı hakkında yalan yere yemin ederse, (Kıyamet günü) ALLAH’la karşılaştığında O’nu kendisine karşı gadablanmış bulur!” buyurdular. Sonrasında Resulullah (sa), bu sözlerini onaylama eden ayetleri ALLAH Teala’nın kitabından okudular: “(Ahirzaman peygamberine inanç hususunda) ALLAH’a verdikleri ahdi ve ettikleri yemini, azca bir dünya malı karşilığında değiştirenlere erişince, onların ahirette hiçbir nasibi yoktur. Kıyamet gününde ALLAH onlara ne bir hitapta bulunur, ne rahmetiyle nazar eder ve ne de onları temize çıkarır. Onların hakkı pek acı bir azabtır” (Al-i İmran 77).
Ravi: İbnu Mes’ud
Kaynak: Buhari, Eyman 17; Müslim, İman 234, (138); Ebu Davud, Eyman 2, (3243); Tirmizi, Tefsir, Al-i İmran,

Resulullah (sa) buyurdular ki: “Kim Müslüman bir kimsenin hakkını, yemini ile ele geçirirse artık onun için cehennem vacib olmuştur. ALLAH Teala ona cenneti de ne olursa olsun haram kılmıştır.” “Ey ALLAH’ın Resulü! Azca bir şey olsa da mı?” diye sormuşlardı. “Misvak ağacından bir çubuk bile olsa!” yanıtını verdi.
Ravi: İyas İbnu Sa’lebe el-Harisi
Kaynak: Müslim, İman, 218, (137); Muvatta, Akdiye 11, ( 2, 727); Nesai, Kada 29, (8, 246)

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir