Ana Sayfa / Eğitim / YDS Nasıl Kazanılır?

YDS Nasıl Kazanılır?

YDS Nasıl Kazanılır?

YDS Nasıl Kazanılır?

YDS’nin açılımı yabancı dil sınavıdır. Imtihan Talebe Seçme ve Yerleştirme Merkezi özetlemek gerekirse ÖSYM tarafınca uygulanır. İlk olarak 2013 senesinde uygulanmaya adım atmıştır. Daha öncesinde adı KPDS’dir (Kamu Mensubu Dil Imtihanı). Bu imtihan yılda iki kere uygulanır. İlk bahar periyodu ve son bahar periyodu imtihanı olarak adlandırılır. Doğrusu çoğu zaman nisan mayıs yada eylül ekim aylarında uygulanır.

YDS içerik olarak kontrol bir sınavdır. Klasik sorular, dinleme parçası yada konuşma kısmı yoktur. Toplamda 80 sual vardır ve hatalar gerçeği götürmez. Imtihan puanı 100 üstünden değerlendirilir ve bu da her probleminin ortalama 1,25 puan değerinde bulunduğunu gösterir. YDS’ye birden fazla kez girilebilir. Bu sınavlar neticesinde hangisi en yüksek ise o puan geçerli sayılır. Bir çok kurum ve müessese YDS’de alınan puan neticesinde dil tazminatı politikası uygulamaktadır. Süresi ise ortalama 5 yıl kadardır. Bir çok üniversitenin hazırlık sınıfını atlamak için de YDS’den üniversitenin belirlediği minimum oranda puan alınması gerekecektir.

YDS’den istenilen puanın alınabilmesi için birkaç emek verme tüyolarının bilinmesi gerekecektir. YDS’yi iyi bir puanla geçmek isteyen şahıs bu imtihan hakkında bazı taktikleri bilmeli ve o yönde kendini geliştirmeye çalışmalıdır.

YDS kontrol olduğundan dilbilgisi ve kelime ağırlıklı olarak çalışmak gerekecektir. Bilhassa YDS’de kişileri en oldukça zorlayan kısım kelime bilgisi olmaktadır. Hali hazırda writing (yazma), listening (dinleme) yada speaking (konuşma) bölümleri olmadığı için yüksek seviyede kelime bilgisi gerektirmektedir. Bu yüzden YDS’ye çalışılırken ilk olarak kelime ezberlenmeye çalışılmalıdır. Kelime ezberlemek için her gün minimum 10 ile 20 içinde günden güne seviyesi artacak şekilde kelime öğrenilmelidir.

YDS’yi kazanmak için dilbilgisi bilgisi de oldukça büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bol miktarda dilbilgisi çalışılmalı, hangi zamanda hangi tense’in kullanılması gerektiği bilinmelidir. İsim ve fiillerde teklik çoğulluk kullanımları, süre çekimine bakılırsa fiiller ve de bilhassa bağlaç kullanımları da incelenmeli, çalışılmalıdır.

YDS’nin bir öteki yorucu kısmı ise paragraflar olabilmektedir. Bu paragrafları daha kolay bir halde halledebilmek için gene kucak dolusu kelime ezberi yapılmalı ve mümkünse her gün birkaç sayfa İngilizce kitap okunulmalıdır. Başlangıçta bu süreç sancılı geçebilir sadece zaman içinde yeni kelimeler ile bu tahsil süreci kolaylaşacak ve bu sıkıntılı paragraflar yormayacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Okunması mümkün?

Belli başlı okunuş kuralları dışında yazıldığı gibi okunan bir dil olan İspanyolca Hint - Avrupa dil ailesine mensuptur, dünyada yaklaşık 500 milyon kişi tarafından konuşulur. İspanyolca dünyada en çok konuşulan resmi dildir ve Amerika'da resmi dil olmamasına rağmen en çok konuşulan ikinci dil konumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir