Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Yemin Hakkında Müteferrik Hadisler

Yemin Hakkında Müteferrik Hadisler

 

Resulullah (sa) buyurdular ki: “Yemin, yemin isteyenin niyetine göredir” [Bir diğer rivayette: “Senin yeminin arkadaşının seni kendisiyle tasdik ettiği şeye göredir” denmiştir.] Ravi: Ebu Hureyre
Kaynak: Müslim, Eyman 21, (1653); Ebu Davud, Eyman 8, (3255); Tirmizi, Ahkam 19, (1354)

Şu ayet kişinin kullandığı “Vallahi hayır!” “Billahi evet!” benzer biçimde sözler sebebiyle nazil olmuştur. (Mealen): “ALLAH yeminlerinizde kasıtsız olarak yanılmanızdan dolayı sizi mes’ul tutmaz, fakat ettiğiniz yeminleri bozmanızdan dolayı sizi sorumlu meblağ. Bozulan bir yeminin kefareti ise…” (Maide 89).
Ravi: Aişe
Kaynak: Buhari, Eyman 14; Muvatta, Eyman 9, (2, 477); Ebu Davud, Eyman 28, (3254)

Resulullah (sa)’a gitmek suretiyle yola çıkmıştık. Beraberimizde Vail İbnu Hucr radıyallahu anh da vardı. Yolda onu, bir düşmanı elde etti. Herkesi yemin etmeye zorladılar. Ben, “o, kardeşimdir” diye yemin ettim. Bunun üstüne onu özgür bıraktılar. Resulullah’a ulaşınca olup biteni anlattım. “(Önümüzü kesen) grup herkesi yemine zorladı, ben de onun kardeşim olduğuna yemin ettim” dedim. “Doğru söylemişsin, Müslüman Müslümanın kardeşidir!” buyurdular.
Ravi: Süveyd İbnu Hanzala
Kaynak: Ebu Davud, Eyman 8, (3256); İbnu Mace, Keffarat 14, (2119)

İki şahıs Resulullah (sa)’ın huzurunda murafaa olundular. Resulullah (sa) müddeiden (davacıdan) beyyine (kanıt, şahid) talep etti. Insanın beyyinesi yoktu. Bunun üstüne davalıdan yemin talep etti. O, kendisinden başka ilah bulunmayan ALLAH’a kasem etti. Resulullah (sa) “Hayır, sen (iddia edileni) yaptın. Velakin Lailahe illallah sözündeki ihlas sebebiyle mağfiret olundun!” buyurdu.
Ravi: İbnu Abbas
Kaynak: Ebu Davud, Eyman 16, (3275)

Resulullah (sa): “Biz öne geçecek sonuncularız!” buyurdular. Keza: “Birinizin ailesine karşı yapmış olduğu yemininde inadlaşması, ALLAH nazarında Rab Teala’nın farz kıldığı kefareti ödemesinden daha ağır bir günahtır!” buyurdu.
Ravi: Ebu Hureyre
Kaynak: Buhari, Eyman 1; Müslim, Eyman 26, (1655)

Resulullah (sa) buyurdular ki: “Sizden kim yemin eder ve yemininde: “Lat ve Uzza’ya kasem olsun!” derse derhal “Lailahe illallah!” desin. Kim de arkadaşına: “Gel seninle kumar oynayalım” derse derhal (birşeyler) tasadduk etsin!”
Ravi: Ebu Hureyre
Kaynak: Buhari, Eyman 5, Tefsir, Necm, Edeb 74, İsti’zan 52; Müslim, Eyman 5, (1647); Ebu Davud, Eyman 4, (3

Bir grup kimse, bazı şeyleri tezekkür ediyorduk. Ben o sırada cahiliyeden kısa sürede çıkmıştım. “Lat ve Uzza’ya kasem olsun!” diyerek yemin ediverdim. Dostlarım bana: “Söylediğin şey ne kötü! Çirkin bir söz ettin!” dediler. Ben derhal Aleyhissalatu vesselam’a gelip durumu anlattım: “ALLAH’tan başka ilah yoktur, o tektir, şeriksizdir. Arz ve semanın mülkü O’na aittir. Tüm hamdler de O’nadır, O her şeye kadirdir!” de! Sol tarafına üç kere üfle. Taşlanmış şeytandan ALLAH’a sığın, sonrasında tekrar (bu çeşit yemine) dönme!” buyurdular.
Ravi: Sa’d İbnu Ebi Vakkas
Kaynak: Nesai, Eyman 12, (7,7-8)

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir