Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Zekatın Helal Olduğu Kimseler İle İlgili Hadisler

Zekatın Helal Olduğu Kimseler İle İlgili Hadisler

 

Resulullah (sav)’a gelip biat ettim. O sırada bir adam gelmiş olarak: “Bana sadakadan ver!” dedi. Resulullah (sav) adama: “ALLAH, sadakalar hususunda, ne herhangi bir peygambere ne de bir başkaına yargı verme yetkisi tanımadı, hükmü bizzat kendisi verdi. Ve, sadakaları sekiz hisseye ayırdı. Eğer sen bunlardan birine girersen senin hakkını derhal sana veririm” buyurdu.
Ravi: Ziyad İbnu’l-Haris es-Suddi
Kaynak: Ebu Davud, Zekat 23, (1630)

Bana bir koyun tasadduk edilmişti. Hz. Aişe (ra)’ye bir miktar et gönderdim. Resulullah (sav) o sırada Hz. Aişe’ye: “Yiyecek birşeyler var mı?” diye sormuş, Hz. Aişe (ra) de: “Hayır! Sadece, Nüseybe şu (kendisine tasadduk edilen) koyundan gönderilmiş olduğu bir miktar et var” yanıtını vermiş. Resulullah: “Getir onu, o koyun yerini bulmuş (bizlere armağan olarak gelen zekat olmaktan çıkmıştır)” demiş.
Ravi: Ümmü Atiyye
Kaynak: Buhari, Zekat 31, 62, Bağışlama 5; Müslim, Zekat 174, (1076)

Berire (ra)’ye tasadduk edilen bir etten Resulullah’a ikram edilmişti. (Etin menşeini öğrenen Resulullah: “Bu ona sadakadır, bizlere ise hediyedir buyurdu.”
Ravi: Enes
Kaynak: Buhari, Zekat 62, Bağışlama 5; Müslim, Zekat 170, (1074); Ebu Davud, Zekat 30, (1656)

Sehl İbnu Ebi Hasme denen Ensar’dan bir zat şunu haber vermiştir: “Resulullah (sav), kendisine (Sehl’e) zekat develerinden yüz tanesini rejim olarak ödemiştir. Doğrusu, Hayber’de öldürülen Ensari’nin rejimi olarak.”
Ravi: Beşir İbnu Yesar
Kaynak: Ebu Davud, Diyat 8, 9, (4521, 4523); Buhari, Diyat 22

Hz. Peygamber (sav), (bizi hacca giderken) sadaka develerine bindirdi. (Bu rivayeti Rezin ilave etmiştir. Buhari muallak olarak kaydeder. Ahmed İbnu Hanbel de Müsned’de)
Ravi: Ebu Las el-Huzai
Kaynak: Buhari, Zekat 49

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir